Tojady

Tojady (Aconitum) to pięknie kwitnące o tej porze roku, chronione i w większości zagrożone gatunki flory Polski.  Rodzaj Aconitum reprezentowany jest w Polsce przez 13 dziko występujących taksonów, w tym 5 podgatunków.  Oprócz tego występują gatunki i podgatunki mieszańcowe, co zwiększa liczbę dziko występujących taksonów do 25 (wg Mitka 2003 r., Rodzaj Aconitum w Polsce i krajach ościennych). W naszym kraju tojady występują głównie w Karpatach i Sudetach, rzadko na niżu. 

Są to okazałe byliny, nawet do 2 m wysokości, należące do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae). Ich kwiaty, zebrane w gęste kwiatostany, na ogół mają zabarwienie od ciemnoniebieskiego do fioletowego. Wyjątkiem w naszej florze jest tojad lisi (Aconitum lycoctonum, Aconitum vulparia), który ma kwiaty z kolorze żółtym. 

Wszystkie tojady mają charakterystyczne, grzbieciste kwiaty złożone z 5 zabarwionych działek kielicha, z których górna i na ogół największa przypomina kształtem hełm. Korona jest niewidoczna, ukryta w hełmie, dwa górne płatki przekształcone są w miodniki, pozostałe są silnie zredukowane lub ich brak.

Kwiaty zapylane są głównie przez trzmiele długopyszczkowe, które łatwo docierają do nektaru. Owocem są mieszki zawierające nasiona często o oskrzydlonych krawędziach. Rozsiewane są przez wiatr lub stopniowo wysypują się z pękniętych mieszków.

Tojady są roślinami silnie trującymi. Zawierają liczne alkaloidy, w tym akonitynę. Akonityna należy do najszybciej i najsilniej działających trucizn. W stężeniu toksycznym wywołuje drętwienie, arytmię i śmierć z powodu zatrzymania oddechu. 

W małych dawkach akonityna była stosowana m.in. w leczeniu nerwobólu twarzowego. Jednakże ze względu na niebezpieczeństwo przedawkowania akonityna została wycofana z lecznictwa wielu krajów. 

Tojady od dawna mają też zastosowanie w uprawie ogrodowej – uprawiane są dla oryginalnych, barwnych kwiatów. Większość gatunków, wymaga wilgotnej i żyznej gleby oraz słonecznego lub półcienistego stanowiska. 

Pamiętajmy, żeby nie pozyskiwać roślin ani ich części (w tym nasion) ze stanowisk naturalnych.

Wskazówki dojazdu

Ogród Botaniczny
Uniwersytetu Warszawskiego

Aleje Ujazdowskie 4,
00-478 Warszawa

Ogród
Oaza przyrody w wielkim mieście

Dostępny
codziennie i dni świąteczne: 10:00 - 20:00
KASY czynne do godziny: 19:00

Szklarnie
Tropikalny las w centrum Warszawy

Dostępne
wtorek-niedziela, dni świąteczne: 10:00 - 20:00
KASY czynne do godz: 19:00 (ostatnie wejście: 19:20)

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Przeglądając tę stronę, zgadzasz się na używanie przez nas plików cookie.