Pokrzywa zwyczajna

Warto rozejrzeć się za tym, co rośnie za domem. Gdy spojrzymy uważnie na łąkę, trawnik w parku czy las nad rzeką, zauważymy rośliny o różnych odcieniach zieleni, które były tradycyjnie wykorzystywane do tzw. oczyszczających sałatek lub naparów. Liście pokrzywy zwyczajnej (Urtica dioica), ziarnopłonu wiosennego, czy krwawnika pospolitego uzupełniały niedobory witamin i minerałów wczesną wiosną. 

Jeśli mamy dostęp do kolorowych owoców i warzyw przez cały rok, to czy młode, dzikie listki są nam potrzebne? 

Otóż okazuje się, że współczesna żywność ma dużo mniejszą wartość odżywczą niż ta sprzed kilkudziesięciu lat. Ponadto traci ją w trakcie transportu z innych państw. A witaminy i minerały biorące udział w procesach biochemicznych w naszym organizmie są niezbędne do budowy i odbudowy tkanek, dlatego coraz częściej sięgamy po suplementy diety. Warto zatem uzupełnić swoje menu ziołową „dziczyzną”, która naturalnie zawiera potrzebne nam składniki i, co ważne, jest lokalna. Wśród roślin wiosennych króluje dostojna Urtica dioica, czyli pokrzywa zwyczajna, gdyż jako jedna z najwcześniej wyrastających roślin osiąga pokaźniejszy wzrost niż pozostałe. Rozpoznamy ją po czterokanciastej, owłosionej łodydze i karbowanych, ciemnozielonych liściach. Zawiera witaminę A, C, K, a z minerałów żelazo i krzemionkę, więc będzie uzupełniała niedobory tych składników w naszym organizmie. Ponadto ma działanie moczopędne, a więc przyspiesza wydalanie mocznika i chlorków, czyli efektywniej się „oczyszczamy”. 

Pokrzywę zbieramy w rękawiczkach, by nas nie parzyła. Możemy jednak najpierw sprawdzić, czy akurat nas parzy – ludowa wieść niesie, że kwas mrówkowy zawarty we włoskach wydzielniczych tej rośliny nie ma wpływu na czarownice. Ucinamy pęd nadziemny, pozostawiając kłącze pod ziemią, by pokrzywę zbierać tylko przed kwitnieniem, gdyż po zakwitnięciu zawiera cystolity, które podrażniają nerki.

Ze świeżego ziela pokrzywy możemy wycisnąć sok i popijać go przez miesiąc lub dodawać do koktajli. Parzące włoski są wówczas miażdżone, więc się nie poparzymy. Aby zachować właściwości pokrzywy na dłużej, można ją zamrozić w szczelnie zamkniętym pojemniku. Popularną metodą przetwarzania pokrzywy jest suszenie w ciepłym, ciemnym i przewiewnym miejscu. Możemy następnie przyrządzać z niej napary. Łyżkę rozdrobnionego ziela zaparzamy przez 20 minut wrzącą wodą.

Na koniec pamiętajmy, że wszelkie kuracje ziołowe mają swój początek i koniec. Wiosenne oczyszczanie powinno potrwać około miesiąca.

Wskazówki dojazdu

Ogród Botaniczny
Uniwersytetu Warszawskiego

Aleje Ujazdowskie 4,
00-478 Warszawa

Ogród
Oaza przyrody w wielkim mieście

Dostępny
codziennie i dni świąteczne: 10:00 - 20:00
KASY czynne do godziny: 19:00

Szklarnie
Tropikalny las w centrum Warszawy

Dostępne
wtorek-niedziela, dni świąteczne: 10:00 - 20:00
KASY czynne do godz: 19:00 (ostatnie wejście: 19:20)

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Przeglądając tę stronę, zgadzasz się na używanie przez nas plików cookie.