Lukrecja gładka

Jej łacińska nazwa oznacza “słodki korzeń”. Faktycznie, jest 40 razy słodsza od cukru. Najstarsze ślady leczniczego zastosowania tej rośliny odkryto na egipskich papirusach z 3000 lat p.n.e., później była zalecana przez Teofrasta i Hipokratesa. 

Jest jedną z powszechnie używanych roślin Tradycyjnej Medycynie Chińskiej. W czasie epidemii Covid-19 profesor Hong Ding z Uniwersytetu Wuhan zarekomendował kombinację witaminy C oraz glicyryzynianu diamonu (występującym w ekstraktach z tej rośliny) do kuracji w zakażeniu Covid-19. Informacja ta trafiła do social mediów i opinii publicznej, dzięki czemu wiele sklepów zielarskich miało w ostatnich 2 latach braki w tym surowcu. 

Lukrecja gładka (Glycyrrhiza glabra) to bylina pochodząca z wybrzeża Morza Śródziemnego oraz Azji Zachodniej. W sezonie wegetacyjnym poznamy ją po wysokiej łodydze, złożonych liściach nieparzysto-pierzastych i liliowo-fioletowych kwiatach łudząco przypominających motylkowe kwiaty innych gatunków z rodziny bobowatych. Lecznicza część tej rośliny tkwi w ziemi – to korzeń, zawierający saponiny triterpenowe, flawonoidy, wielocukry, sterole, kumaryny i skrobię. 

Składniki te mają wielostronne działanie: wykrztuśne – odwary z korzenia lukrecji polecane są przy kaszlu i przeziębieniu, zapaleniu oskrzeli i płuc, przeciwzapalne i przeciwrzodowe oraz przyspieszające gojenie wrzodów, przeciwwirusowe – w Japonii leczono żółtaczkę kwasem glicyryzynowym

Dlatego – jeśli słodkość lukrecji nie przyprawia Was o mdłości – przygotujcie sobie przed świętami odwar lukrecjowo-lipowy. Do garnka, w którym gotujemy zioła wsypujemy łyżkę korzenia lukrecji. Zalewamy 3 szklankami zimnej wody. Doprowadzamy do wrzenia i gotujemy na małym ogniu 20 minut. Na koniec dodajemy 3 łyżki kwiatu lipy, odstawiamy z gazu i zaparzamy pod przykryciem jeszcze 20 minut. Mieszanka ma działanie tonizujące i przeciwwirusowe.

Kuracje lukrecją nie są wskazane w ciąży, u osób z nadciśnieniem, przy niewydolności nerek i wątroby, przy hiperkaliemii i nie mogą trwać dłużej niż 4 tygodnie.

Wskazówki dojazdu

Ogród Botaniczny
Uniwersytetu Warszawskiego

Aleje Ujazdowskie 4,
00-478 Warszawa

Ogród
Oaza przyrody w wielkim mieście

Dostępny
codziennie i dni świąteczne: 10:00 - 20:00
KASY czynne do godziny: 19:00

Szklarnie
Tropikalny las w centrum Warszawy

Dostępne
wtorek-niedziela, dni świąteczne: 10:00 - 20:00
KASY czynne do godz: 19:00 (ostatnie wejście: 19:20)

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Przeglądając tę stronę, zgadzasz się na używanie przez nas plików cookie.