Komunikacja roślin z zapylaczami cz.2

Porcję informacji naukowych przygotowała Justyna Ryniewicz, doktorantka Wydziału Biologii UW, która zajmuje się biologią zapylania roślin.

Podglądaliśmy już jak bardzo wygląd i zapach kwiatów są determinujące dla zapylających je zwierząt. dziś pójdziemy dalej i zobaczymy, czy wyższa temperatura wewnątrz kwiatu jest atrakcyjna dla zapylaczy. Cieplejsze kwiaty pomagają odwiedzającym owadom oszczędzić energię. Dzięki temu zapylacze mogą żerować i zbierać nektar w chłodniejszych warunkach. Niektóre owady znajdują ciepłe schronienie w kwiatach i spędzają tam noc, a rośliny zyskują w ten sposób szansę na zapylenie. Wyższa temperatura we wnętrzu kwiatów może być traktowana jako nagroda dla zapylaczy. 

W jaki sposób rośliny podgrzewają swoje kwiaty?

Członkowie kilku podstawowych rodzin okrytozalążkowych, takich jak Nymphaeaceae i Magnoliaceae, mają zdolność aktywnego wytwarzania ciepła w swoich kwiatach, które powstaje dzięki obecności enzymu – oksydazy alternatywnej. Dzięki podniesionej temperaturze kwiaty są bardziej atrakcyjne dla owadów, np. zapylających je chrząszczy, które często spędzają w nich noc. 

Rekordzistą jest tu filodendron podwójnie pierzasty (Philodendron bipinnatifidum Schott ex Endl.), w przypadku którego temperatura tkanek może być aż o 35°C wyższa od temperatury otoczenia. 

Inne kwiaty, dzięki odpowiedniej ekspozycji, budowie i barwie nagrzewają się dzięki słońcu. Reprezentantem naszej rodzimej flory, w przypadku którego udowodniono znaczne różnice w temperaturze wewnątrz kwiatu w zależności od barwy, jest komonica zwyczajna (Lotus corniculatus L.), której ciemniejsze kwiaty mogą mieć temperaturę nawet o 60 °C wyższą od jasnych osobników. 

Jednak możliwa jest też inna metoda ogrzewania się kwiatów, a w zasadzie nektaru. Bytujące w nektarze drożdże dzięki procesom metabolicznym ogrzewają nektar, który jest bardziej atrakcyjny dla owadów. Kwitnące obecnie ciemierniki cuchnące (Helleborus foetidus L.) wykorzystują właśnie taką metodę ułatwiającą im wabienie zapylaczy.

Wskazówki dojazdu

Ogród Botaniczny
Uniwersytetu Warszawskiego

Aleje Ujazdowskie 4,
00-478 Warszawa

Ogród
Oaza przyrody w wielkim mieście

Dostępny
codziennie i dni świąteczne: 10:00 - 20:00
KASY czynne do godziny: 19:00

Szklarnie
Tropikalny las w centrum Warszawy

Dostępne
wtorek-niedziela, dni świąteczne: 10:00 - 20:00
KASY czynne do godz: 19:00 (ostatnie wejście: 19:20)

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Przeglądając tę stronę, zgadzasz się na używanie przez nas plików cookie.