Chaber bławatek

Na łące lub w ogrodzie możemy zbierać kwiaty chabrów bławatków, dzikiej róży, cykorii podróżnik, lawendy, czarnego bzu czy koniczyn. Ważne, byśmy wiedzieli, że rośliny te nie są pryskane wszędobylską chemią. Możemy również skorzystać z suszonych kwiatów, dostępnych w sklepie zielarskim. 

Niebieskie i czerwone kwiaty są bogate w antocyjany, które działają przeciwutleniająco i uszczelniająco na naczynia krwionośne, pobudzają też mikrokrążenie, dlatego są polecane dla zdrowia naszych oczu.

Na wielu świeżych kwiatach (np. czarnego bzu, czy chabra bławatka) znajdują się naturalne drożdże, które zaczną się namnażać, gdy otrzymają pożywkę. Dlatego do tego ziołowego zespołu niech dołączy niepasteryzowany ocet jabłkowy, zawierający bakterie o dobroczynnym działaniu dla naszych jelit, który przyspieszy proces fermentacji i spowoduje powstanie bąbelków w naszej lemoniadzie. 

Przedstawiamy lemoniadę na bazie kwiatów chabra bławatka. (Centaurea cyanus L.)

Składniki

1 łyżka świeżych kwiatów chabra bławatka

1 łyżka miodu

250 ml ostudzonej, przegotowanej wody

1 łyżka niepasteryzowanego octu jabłkowego

wyparzony słoik

kilka plasterków cytryny dla fanów kwaśnego smaku

Przygotowanie: Rozpuść miód w letniej wodzie, dodaj ocet jabłkowy i kwiaty. Porządnie wymieszaj i przykryj bawełnianą szmatką. Przez pierwsze 2-3 dni mieszaj ocet, by znajdujące się na wierzchu kwiaty nie spleśniały. Po kilku dniach w naszej lemoniadzie pojawią się bąbelki. Będzie to oznaka fermentacji. Po ok. pięciu dniach lemoniadę można przefiltrować, schłodzić w lodówce i podawać z plastrami cytryny lub kostkami lodu z zamrożonymi kwiatami w środku. Gotową lemoniadę wypijamy w ciągu 1-2 dni.

Wskazówki dojazdu

Ogród Botaniczny
Uniwersytetu Warszawskiego

Aleje Ujazdowskie 4,
00-478 Warszawa

Ogród
Oaza przyrody w wielkim mieście

Dostępny
codziennie i dni świąteczne: 10:00 - 20:00
KASY czynne do godziny: 19:00

Szklarnie
Tropikalny las w centrum Warszawy

Dostępne
wtorek-niedziela, dni świąteczne: 10:00 - 20:00
KASY czynne do godz: 19:00 (ostatnie wejście: 19:20)

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Przeglądając tę stronę, zgadzasz się na używanie przez nas plików cookie.