Banan

Proste placuszki bananowe

Przepis:
  • 1 jajko
  • 100 g twarogu i 100 g jogurtu naturalnego
  • 100 ml mąki pszennej
  • szczypta soli i pół łyżeczki ekstraktu z wanilii
  • 1 duży banan
  • łyżka masła lub oleju kokosowego
  • szczypta cynamonu
  • garść ulubionych orzechów, posiekanych
Przygotowanie:

W kubku umieszczamy jajko, twaróg i jogurt, blendujemy na gładką masę. Dodajemy mąkę i szczyptę soli. Mieszamy. Rozgrzewamy patelnię z łyżką oleju. Gdy się rozgrzeje, nakładamy po łyżce ciasta, rozprowadzamy, by utworzyły się apetycznie okrągłe placuszki. Smażymy z obu stron na rumiano.W tym samym czasie na drugiej patelni rozpuszczamy tłuszcz i układamy plasterki banana. Smażymy go z obu stron na silnym ogniu, by się ładnie zrumienił. Tak przygotowane banany rozkładamy na usmażone placuszki. Całość posypujemy lekko cynamonem i posypujemy orzechami.

Do rodzaju banan zaliczanych jest ok. 60 gatunków roślin będących dużymi roślinami zielnymi (niezdrewniałymi), bylinami, dorastającymi do 10 m wysokości. W ciągu całego życia roślina ta wytwarza do 70 bardzo dużych liści (nawet do 4 m długości i 60 cm szerokości liści).  Po około roku, gdy w roślinie zgromadzi się wystarczająca ilość zapasów (asymilaty), ze stożka wzrostu znajdującego się na podziemnym kłączu, rozwija się pęd kwiatonośny. Przerasta on wnętrze pozornego pnia i wychodzi na szczycie rośliny. Stopniowo wygina się i zawiesza w dół. Ma on postać kolby, na której wyżej znajdują się kwiaty męskie a niżej żeńskie (te dojrzewają wcześniej, by nie doszło do samozapylenia). W większości gatunków uprawnych owoce powstają bez zapłodnienia (partenokarpicznie).

Nie w nich nasion, a jedynie szczątki ich zalążków. Jeśli jednak w owocu znajdziemy czarne, twarde, owalne nasiona oznaczać to będzie, że doszło do przypadkowego zapylenia pyłkiem dzikiego gatunku banana. Owocem banana jest palczasta, trójkomorowa, jagoda. Formuje się ona i dojrzewa w ciągu 3-4 miesięcy. Miąższ tejże jest z początku twardy i zwarty, ale wraz z dojrzewaniem – mięknie. Na skutek scukrzenia się skrobi, której w bananach nie brakuje, owoc staje się słodki.

Pęd nadziemny po owocowaniu ginie, a kłącze podziemne wykształca nowy niby pęd (tzw. kłodzinę).

Wskazówki dojazdu

Ogród Botaniczny
Uniwersytetu Warszawskiego

Aleje Ujazdowskie 4,
00-478 Warszawa

Ogród
Oaza przyrody w wielkim mieście

Dostępny
codziennie i dni świąteczne: 10:00 - 20:00
KASY czynne do godziny: 19:00

Szklarnie
Tropikalny las w centrum Warszawy

Dostępne
wtorek-niedziela, dni świąteczne: 10:00 - 20:00
KASY czynne do godz: 19:00 (ostatnie wejście: 19:20)

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Przeglądając tę stronę, zgadzasz się na używanie przez nas plików cookie.